Здоровий спосіб життя

Екватор літа

опубліковано 17 лип. 2020 р., 06:00 Людмила Гелбутовская   [ оновлено 17 лип. 2020 р., 06:04 ]

Уже добігло свого екватора цьогорічне літо. Довгими зимовими вечорами чекаємо сонячних літніх днів. А наступає літо, ми скаржимось на спеку, бо кожен із нас по-різному почувається за високих температур.

Тож яку температуру здатен витримати організм людини? Виявляється, людський організм при сухому повітрі може витримати температуру +71° С, правда, всього лише одну годину, +82 ° С – 49 хвилин, +93° С – 33 хвилини, а +104° С – 26 хвилин. Науковці теоретично припустили, що гранична температура, при якій людина ще в змозі дихати становить +116 ° С.

То, може, у воді високу температуру переносити людині легше?  Та ні, навпаки, - значно складніше.     70° С – це максимально допустимий поріг.

Чи впливає висока температура на працездатність людини? Ще й як! Кожен градус вище 26° С тепла знижує працездатність людини приблизно на 10%. Висока температура призводить до накопичення стресу в людському організмі, нам важко працювати як фізично, так і інтелектуально.

При температурі навколишнього середовища 37-39° С організм випаровує в годину близько 0,3 літра поту, а коли на температурній шкалі за 40 – один-два літри. Вважається, що чоловіки пітніють на 40% інтенсивніше, ніж жінки.

Слабка половина людства (якщо так можна назвати сучасних жінок) у середньому переносить спекотну погоду трохи гірше, ніж чоловіки. Це пояснюється підвищеним вмістом жиру у жіночому тілі. Підшкірний жир має недостатню кількість кровоносних судин і не дозволяє крові віддати в навколишній простір надлишкове тепло організму.

Чи можна полегшити вплив спеки на організм людини? Споживайте овочі і фрукти. Вони містять вуглеводи та вітаміни, які додають витривалості і стійкості до спеки. А ласунам морозива варто памятати, що цей продукт додає багато калорій, що влітку не потрібно.

Складніше переносити літню спеку у великих містах. Тому краще багато часу проводити у затінених деревами місцях - парках, садах, лісах.

Але якщо Ви прагнете схуднути, то фізичні тренування в жарку погоду цьому сприяють значно краще, ніж взимку. Дотримуйтесь лише таких умов: контролюйте час свого перебування на сонці і пийте достатню кількість води. 

Напевно, Ви думали, що найвищу температуру на Землі фіксують у пустелі Сахара. Та ні, в США, у штаті Каліфорнія, на безлюдній ділянці під назвою «Долина смерті», в тіні буває 57° С вище нуля.

Саме в літній час частіше трапляються урагани і грози. По всій території України влітку проходять грози та зливові дощі. На літо припадає близько 40 % річної норми опадів.

А є десь місце на Землі, де можна заховатись від літньої спеки? Є! Це – Арктика, територія, де літа практично не буває.

Тетяна Тарасюк
відділ зв'язків з громадськістю

Безпека на дорогах залежить від кожного

опубліковано 17 черв. 2020 р., 07:03 Людмила Гелбутовская   [ оновлено 23 черв. 2020 р., 02:01 користувачем Людмила Виноградова ]

Організація Об'єднаних Націй оголосила 2011-2020 роки Десятиліттям дій з безпеки дорожнього руху. Передові країни Європи, зокрема, поставили перед собою амбіційне завдання – знизити кількість жертв на автошляхах до нуля. Мета цього Десятиліття – скоротити втрати людських життів від ДТП шляхом активізації дій на регіональному, національному та глобальному рівнях. 
Цьогоріч в Україні 16-20 травня проведено один, а 14-20 листопада планується другий Тиждень безпеки дорожнього руху. Відбуваються ці заходи на виконання Закону України «Про дорожній рух», ініціюються Міністерством охорони здоров'я України, підтримуються Кабінетом Міністрів України із залученням профільних міністерств та відомств, обласних та Київської міської адміністрацій, міжнародних та вітчизняних організацій.


Маршрутами здоров'я

опубліковано 5 трав. 2020 р., 06:43 Людмила Гелбутовская   [ оновлено 7 трав. 2020 р., 07:34 користувачем Людмила Виноградова ]

Всесвітній день здоров'я — відзначається щорічно 7 квітня починаючи з 1950 року.

Цього дня 1948 року набрав чинності Статут Всесвітньої організації здоров'я. Ідея Всесвітнього дня здоров'я була висунута вже на першій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я в 1948. Вікіпедія

Пропонуємо Вашій увазі презентацію, підготовлену до Всесвітнього дня здоров'я відділом абонементу ДБУ для юнацтва.


Презентація Google


Здоров'я народу - багатство країни : список періодичних видань (2017 - 2019 рр.)

опубліковано 8 квіт. 2020 р., 03:25 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 8 квіт. 2020 р., 03:32 ]

Документ Google


1-4 of 4