Екватор літа

опубліковано 17 лип. 2020 р., 06:00 Людмила Гелбутовская   [ оновлено 17 лип. 2020 р., 06:04 ]

Уже добігло свого екватора цьогорічне літо. Довгими зимовими вечорами чекаємо сонячних літніх днів. А наступає літо, ми скаржимось на спеку, бо кожен із нас по-різному почувається за високих температур.

Тож яку температуру здатен витримати організм людини? Виявляється, людський організм при сухому повітрі може витримати температуру +71° С, правда, всього лише одну годину, +82 ° С – 49 хвилин, +93° С – 33 хвилини, а +104° С – 26 хвилин. Науковці теоретично припустили, що гранична температура, при якій людина ще в змозі дихати становить +116 ° С.

То, може, у воді високу температуру переносити людині легше?  Та ні, навпаки, - значно складніше.     70° С – це максимально допустимий поріг.

Чи впливає висока температура на працездатність людини? Ще й як! Кожен градус вище 26° С тепла знижує працездатність людини приблизно на 10%. Висока температура призводить до накопичення стресу в людському організмі, нам важко працювати як фізично, так і інтелектуально.

При температурі навколишнього середовища 37-39° С організм випаровує в годину близько 0,3 літра поту, а коли на температурній шкалі за 40 – один-два літри. Вважається, що чоловіки пітніють на 40% інтенсивніше, ніж жінки.

Слабка половина людства (якщо так можна назвати сучасних жінок) у середньому переносить спекотну погоду трохи гірше, ніж чоловіки. Це пояснюється підвищеним вмістом жиру у жіночому тілі. Підшкірний жир має недостатню кількість кровоносних судин і не дозволяє крові віддати в навколишній простір надлишкове тепло організму.

Чи можна полегшити вплив спеки на організм людини? Споживайте овочі і фрукти. Вони містять вуглеводи та вітаміни, які додають витривалості і стійкості до спеки. А ласунам морозива варто памятати, що цей продукт додає багато калорій, що влітку не потрібно.

Складніше переносити літню спеку у великих містах. Тому краще багато часу проводити у затінених деревами місцях - парках, садах, лісах.

Але якщо Ви прагнете схуднути, то фізичні тренування в жарку погоду цьому сприяють значно краще, ніж взимку. Дотримуйтесь лише таких умов: контролюйте час свого перебування на сонці і пийте достатню кількість води. 

Напевно, Ви думали, що найвищу температуру на Землі фіксують у пустелі Сахара. Та ні, в США, у штаті Каліфорнія, на безлюдній ділянці під назвою «Долина смерті», в тіні буває 57° С вище нуля.

Саме в літній час частіше трапляються урагани і грози. По всій території України влітку проходять грози та зливові дощі. На літо припадає близько 40 % річної норми опадів.

А є десь місце на Землі, де можна заховатись від літньої спеки? Є! Це – Арктика, територія, де літа практично не буває.

Тетяна Тарасюк
відділ зв'язків з громадськістю

Comments