Інфекційні хвороби

Зараження інфекційними хворобами загрожує звідусіль, де є люди.

Але не слід лякатись! Інфікованість – це ще не хвороба!

А щоб вона нею не стала, ми просто змушені виконувати такі умови: 
 • дотримуватися раціону та режиму харчування, 
 • не перевтомлюватися та обов’язково використовувати активний відпочинок; 
 • позбутися шкідливих звичок: куріння, алкоголю та наркотиків.

Плахтій П. Д. Основи здоров’я: теорія, афоризми, прислів’я, приказки : навч. посіб. / П. Д. Плахтій, О. В. Кеба, Д. П. Плахтій ; під заг. ред. П. Д. Плахтія. – Кам’янець-Поділ. : ПП Буйницький О. А., 2008. – С. 56. 
 

Обережно - інфекційні хвороби! : бібліогр. покажч. / [уклад. Н. Гуцул ; ред. : C. Чачко, В. Кучерява, Н. Лінкевич] ; ДЗ "Держ. б-ка України для юнацтва". - Київ, 2010. - 42 с. - (Несекретна інформація)


Класифікація інфекційних хвороб людини

Інфекційні хвороби з основами фтизіопульмонології : навч. посіб. / І. Г. Ільницький, А. В. Чорновіл, Р. Ю. Грицько, О. П. Костик, О. Є. Січкоріз, Х. І. Рудницький. – Львів, 2009. – С. 19.

Група інфекцій   Антропонози
(інфекційні хвороби, що передаються від людини)
  Зоонози 
(інфекційні хвороби, що передаються від тварин)
 Кишкові   Гепатити А, Е, ротавірусна інфекція, ентеровірусна хвороба (віруси Коксакі й ЕСНО), поліомієліт, черевний тиф, паратифи, шигельоз, холера, ешерихіози, харчові токсикоінфекції, амебіаз, лямбліоз, гельмінтози (без другого хазяїна) 
Гарячка Ласса, ящур, бруцельоз, лептоспіроз, сальмонельози, ботулізм, єрсініоз, лістеріоз, псевдотуберкульоз, гельмінтози (за наявності другого хазяїна)  
 Дихальних шляхів  Грип, парагрип, аденовірусна інфекція, герметична інфекція, реовірусна інфекція, риновірусна інфекція, респіраторно-синцитіальна інфекція, кір, краснуха, інфекційний мононуклеоз, віспа вітряна, віспа натуральна, епідемічний паротит, дифтерія, менінгококова інфекція, кашлюк, лепра, туберкульоз, респіраторний хламідіоз, пневмоцистоз  Гарячки марбургська й Ебола, лімфоцитарний хоріоменінгіт, орнітоз
 Кров’яні  Гарячка папатачі, поворотний тиф, висипний тиф, малярія  Гарячка денге, жовта гарячка, японський енцефаліт, омська геморагічна гарячка, кліщовий енцефаліт, чума, хвороба Лайма, Ку-гарячка, туляремія
 Зовнішніх покривів  Гепатити В, С, D, G, СНІД, ЦМВХ, гонорея, сифіліс, трахома, фрамбезія, хламідіоз урогенітальний, лейшманіоз вісцеральний, трихомоніаз, актиномікоз, кандидоз, трихофітія, мікроспорія, епідермофітія, стронгілоїдоз, шистосомози
Сказ, сап, сибірка, правець, содоку, еризипелоїд, деякі види шкірного лейшманіозу, зоонозна трихофітія

Достовірна інформація про коронавірус COVID19

опубліковано 17 бер. 2020 р., 08:54 Tatyana Yakushko   [ оновлено 11 лист. 2020 р., 00:45 ]


  


"По той бік пандемії" - це волонтерська ініціатива українських журналістів та фактчекерів, які оперативно перевіряють сумнівну інформацію про Covid 19. На сайті зараз зібрано понад 100 перевірених матеріалів про коронавірус, які 
розподілені на фейки, маніпуляції та правду про пандемію. https://coronafakes.com/

TheBody Logo
Організація Resource Center on Keeping Up With Your HIV Care створила інформаційний ресурс (англ. мовою)
 What You Need to Know About the New Coronavirus and HIV (Що потрібно знати про новий коронавірус та ВІЛ).Волонтерський ЦЕНТР ДОПОМОГИ під час епідемії коронавірусу!
Центр допомоги — некомерційний проєкт, який об'єднує тих, хто готовий допомогти, з людьми та організаціями, яким потрібна допомога волонтерів.
Завдяки центру можна:
 • зареєструватись як волонтер(ка). Вам надішлють інформацію про те, як безпечно та ефективно допомагати під час епідемії. Якщо у вашому регіоні з'явиться людина чи організація, яка потребує допомоги, ви отримаєте про це сповіщення.
 • залишити запит на допомогу. Якщо вам потрібна допомога у зв'язку з коронавірусом, залиште запит. Ми передамо інформацію волонтерам та докладемо всіх зусиль, щоб ви отримали допомогу. 
❗️Вся інформація — на сайті центру https://volunteer.country/covid19

Осягнути картину в цілому:

 • Карта регіонів України з розподілом зареєстрованих випадків https://tk.media/coronavirus

Онлайн курси:

Коронавірусна інфекція: факти проти паніки https://courses.prometheus.org.ua/courses/course-v1:Prometheus+COVID101+2020_T1/course/


Перевірте свої знання про covid19:


Платформа Prometheus пропонує до вашої уваги переклад українською мовою найпопулярнішого у світі курсу з відстежування контактів та запобігання поширенню хвороби. Провідні фахівці галузі – викладачі Університету Джонса Гопкінза – розробили та впровадили масовий відкритий онлайн-курс, який дозволить зрозуміти природу вірусу, способи визначення та відстеження контактів. Оригінальний курс англійською мовою розміщено за посиланням.

У курсі ви довідаєтесь, як здійснюється відстеження контактів, у тому числі як побудувати взаємозв'язок між випадками, ідентифікувати їхні контакти та підтримати хворих людей, аби зупинити передання вірусу у своїх громадах. Курс також охоплює важливі етичні питання у процесі відстеження контактів, ізоляції та карантину. Разом ми визначимо стратегію та запропонуємо тактику боротьби з поширення пандемії коронавірусної хвороби. Долаймо загрозу разом!

Офіційні канали МОЗ:

Коронавірус_інфо Telegram
 • https://t.me/COVID19_Ukraine       Це єдиний Telegram-канал про коронавірус в Україні, верифікований Міністерством охорони здоров’я України.

Telegram:

Коронавирус онлайн
 • https://t.me/joinchat/AAAAAFlcGc-JT_D7h6wRog    Всё про коронавирус 24/7 | Последние новости | Сводки по странам | Количество зараженных и умерших | Динамика | Лечение 

Coronavirus | Коронавирус | Экстренно

 • https://t.me/coronavirusalarm Оперативная информация о распространении пандемии коронавируса в мире.

Facebook:

Коронавірус 2019-nCoV

опубліковано 4 лют. 2020 р., 05:57 Tatyana Yakushko   [ оновлено 4 лют. 2020 р., 07:04 ]

Коронавірус – це представник родини РНК-вмісних вірусів, які, як вважалось раніше, можуть бути причиною лише не таких і небезпечних ГРВІ та гастроентеритів. Коронавіруси названі так за короноподібні шипи на їх поверхні. Існує чотири основні підгрупи коронавірусів, відомі як альфа, бета, гама та дельта. Вперше їх ідентифікували в середині 1960-х років. 

МОЗ України видало наказ про дії медичних працівників у разі виявлення осіб із підозрою на коронавірус 

Це, перш за все, особи з тяжкою гострою респіраторною інфекцією, якщо жоден інший етіологічний чинник не може використатись для пояснення симптоматики, а також з будь-чим з наступного:

 • особи, що подорожували або особи, що проживали у місті Ухань, провінції Хубей, Китай за 14 днів до початку прояву симптомів, або захворювання медичного працівника, котрий працював у середовищі, де лікуються пацієнти з гострими респіраторними інфекціями, незважаючи на місце проживання або наявність подорожей в анамнезі;
 • особи, у котрих хвороба розвивається з неочікуваним клінічним перебігом, особливо при несподіваному погіршенні стану, не зважаючи на відповідне лікування, без залежності від місця проживання або подорожування, навіть у тих випадках, коли інший етіологічний чинник було визначено, у якості причини, яка повністю виправдовує клінічну картину;
 • особи, у яких наявне гостре респіраторне захворювання з будь-яким ступенем тяжкості, якщо за 14 днів до початку захворювання, відбулась будь-яка з таких експозицій, як: близький фізичний контакт з особою, що є підтвердженим випадком інфекції 2019-nCoV або перебування в закладі охорони здоров’я в країні, де звітувались випадки внутрішньо госпітальної передача 2019-nCoV або візит з туристичною метою або з метою роботи на ринках живих тварин у місті Ухань в Китаї.

Тісний контакт визначається як:

 • особи, хто напряму надає медичну допомогу пацієнтам з 2019-nCoV, а також ті особи, що співпрацювали з інфікованими 2019-nCoV медичними працівниками, необхідно враховувати осіб, що відвідували пацієнтів з nCoV або перебували з ними у закритому середовищі (приміщенні);
 • особи, що перебували фізично близько або були в одному навчальному приміщенні (класній кімнаті) з інфікованими 2019-nCoV;
 • особи, що подорожували разом з пацієнтом з 2019-nCoV або були разом у будь-якому виді транспорту;
 • особи, що проживають у одному приміщенні (квартирі/будинку) з пацієнтами з 2019-nCoV.

Який же алгоритм дій при виявленні такого пацієнта?

 1. Термінове інформування лабораторних центрів МОЗ України в областях та місті Києві за адміністративно-територіальною належністю;
 2. Відбір зразків матеріалів від особи, яка відповідає визначенню випадку 2019-nCoV;
 3. Доставка відібраних зразків матеріалів до вірусологічної референс лабораторії Центру;
 4. Патогенетичне та симптоматичне лікування та ретельний моніторинг стану упродовж 14 днів.

Плюсом є те, що вірус зовсім швидко гине у навколишньому середовищі, тому заразитись можна лише при близькому контакті з хворими особами.  Вакцини від коронавірусу поки що не існує, але, попри все зростаючу небезпеку, прості правила можуть вберегти не лише ваше життя, але й оточуючих:

 • Ретельне миття рук із милом і теплою водою або дезінфікуючим засобом на основі спирту;
 • Уникати контактів рук зі слизовими;
 • Обходити стороною скупчення людей;
 • Не запускати застуду і слідкувати за своїм станом;
 • Забезпечення достатнього надходження рідини;
 • Уникати перевантажень.


Корисні посилання:

Джерела:


Щеплення від грипу

опубліковано 4 лист. 2018 р., 20:24 Tatyana Yakushko   [ оновлено 4 лист. 2018 р., 20:32 ]Щороку в Україні реєструють близько 6 млн інфекційних захворювань, 98% з яких припадає на грип та ГРВІ. За даними минулого епідсезону, в нашій країні було зафіксовано сім летальних випадків унаслідок грипу. Жоден із пацієнтів не був щеплений проти грипу.

Щорічна вакцинація — найдієвіший засіб для профілактики грипу. Вакцина не впливає негативно на імунітет людини, а зміцнює його і змушує працювати більш активно і продуктивно.

Переваги вакцинації:

 • ймовірність тяжкого перебігу захворювання та ускладнень зменшується на 60%;
 • ймовірність смертельних випадків зменшується на 80%;
 • частота госпіталізацій зменшується приблизно на 50%.

Чому від грипу потрібно вакцинуватися щороку [TED-Ed]


Вакцинація від грипу також є економічно обґрунтованою. За різними оцінками, витрати для кожного хворого, пов'язані із захворюванням на грип чи ГРВІ, коливаються від 400 до 2700 гривень у залежності від тяжкості захворювання. А вартість 1 дози вакцини, що захищає від грипу упродовж усього сезону, складає близько 200 гривень. (за матеріалами МОЗ)

Відповідно до прогнозів Всесвітньої організації охорони здоров'я, у сезоні 2018–2019 років в Україні циркулюватимуть штами грипу: 
 • вірус, подібний A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2);
 • вірус, подібний A/Michigan/45/2015 (H1N1) pdm09;
 • вірус, подібний B/Colorado/06/2017.

ЯКІ ВАКЦИНИ ПРОТИ ГРИПУ Є В КРАЇНІ

Цьогоріч в Україні доступні дві вакцини проти грипу: 
— обидві якісні та безпечні.

Вакцину «Ваксігрип Тетра» можна застосовувати для щеплення дітей віком від трьох років, а «Джісі Флю» — від шести місяців.

Кір

опубліковано 16 січ. 2018 р., 14:50 Tatyana Yakushko   [ оновлено 17 січ. 2018 р., 13:47 користувачем Державна бібліотека України для юнацтва ]


Чому кір небезпечний [Цікава наука] - Measles Explained. Vaccinate or Not [Kurzgesagt]


Останнім часом багато говорять про кір. Якими симптомами він характеризується, і чи слід робити вакцинацію проти нього? Кір є однією з основних причин смерті серед дітей раннього віку, навіть не зважаючи на наявність безпечної, ефективної та недорогої вакцини. Більшість смертельних випадків кору стаються через ускладнення, пов'язані з цією хворобою. Найчастіше ускладнення розвиваються у дітей віком до п'яти років. Текст, сценарій, ілюстрації та анімація першої частини відео: Віталій Шевчук (Цікава наука). Текст читав Володимир Громов​. Субтитрування: Ганна Лещенко. Сайт "Цікава наука": https://cikavanauka.orgОригінальне відео (після 2-ї хвилини): https://www.youtube.com/watch?v=y0opg... Канал Kurzgesagt – In a Nutshell: https://www.youtube.com/user/Kurzgesagt

В этом видео вы узнаете: ● почему ситуация, при которой от кори привита лишь половина населения, гораздо страшнее положения, когда в стране не привит никто; ● из-за чего так опасны летучие вирусные инфекции; ● кому обязательно нужно обезопасить себя от кори; ● по какому графику проводятся прививки во время эпидемии; ● почему в страну обязательно придет дифтерия, смертность от которой достигает 50%; ● из-за каких особенностей инфекции и вакцинации с дифтерией не получится справиться быстро.

Лихоманка Ебола

опубліковано 18 лист. 2014 р., 14:51 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 4 лист. 2018 р., 20:27 користувачем Tatyana Yakushko ]

Всесвітня організація охорони здоров'я б'є на сполох: вірус Ебола розповсюджується Африкою дуже швидко.

Нинішню епідемію лихоманки Ебола визнали загрозою міжнародного значення. На думку ВООЗ, спалах представляє загрозу громадській охороні здоров'я інших держав.

Проте експерти зазначають, що нинішній спалах хвороби, не зважаючи на широке розповсюдження, не перетвориться на глобальну пандемію - вчасно вжиті заходи можуть зупинити поширення вірусу.

Факти про небезпечний вірус, від якого не існує вакцини, в інфографіці Укрінформу.ОБЕРЕЖНО, ГРИП!

опубліковано 7 трав. 2013 р., 17:04 Tatyana Yakushko   [ оновлено 19 бер. 2017 р., 11:59 ]

 Інфографіка Укрінформу. Щороку в Україні реєструється від 3 до 5 мільйонів захворювань на грип та ГРВІ.З огляду на високу ймовірність розвитку серйозних ускладнень грипу, профілактичні заходи є невід'ємною частиною боротьби з інфекцією.Гра Killer Flu (в перекладі "Грип-вбивця")

опубліковано 23 січ. 2013 р., 07:54 Людмила Виноградова   [ оновлено 23 січ. 2013 р., 07:54 користувачем Державна бібліотека України для юнацтва ]

"Ця гра - один з прикладів гейміфікаціі в освіті, що дозволяє поглянути на звичні речі, наприклад, грип, з іншого боку. Ігрова механіка і нетривіальна для освітньої гри задача - вбити якомога більше людей - можуть привернути увагу навіть підлітків, які чути нічого не хочуть про захворювання. У той же час гра є хорошим джерелом інформації, що стосується природи грипу" - http://te-st.ru/apps/killer-flu-game/.

1-7 of 7