Тематичні заходи

Заходи проти ВІЛ/СНІДу.

Інформаційна програма «Острів СНІД»

Дійові особи: Вірус імунодефіциту, Клітина, Наркомани, Геї, Медики та Всезнаючий Інформатор.

Ведуча: Сьогодні ми представляємо вам інформаційну програму: «Острів СНІД». Багато хто з вас скаже: скільки можна про це говорити? Ми нормальні люди, не вживаємо наркотики, знаємо засоби захисту. Але ж загроза постійно зростає – тому ми не маємо права ігнорувати проблему ВІЛ/СНІДу і вважати, що вона нас ніколи не торкнеться. Тож ми починаємо…
(На сцену виходять учасники програми, ведуча представляє їх).
Перший учасник:
Острів СНІД...безпросвітнії хмари,
Вітер колючий в труби трубить.
Що ж нас всіх мучить? Доля чи чвари?
Як потрапляють на острів СНІД?

Другий учасник:
Острів СНІД...
Все що вчора було чудовим –
сенс животворний втратило враз.
Виникли сварки, зорі померкли –
І оптимізм у житті раптом згас.

Третій учасник:
Острів СНІД в безкінечнім кружлянні.
Коловорот нас кудись несе.
Так непомітно підходить крушіння,
І нас від себе ніхто не спасе.

Інформатор: Наука «Вірусологія», здавалось, здолає будь-які віруси. Вакцини, противірусні засоби – була впевненість, що у тяжких хвороб немає шансів до розповсюдження.
(На сцену виходить Клітина).
Раптом виник звідкілясь
Грізний ВІЛ – такий то страх!
Небезпечний він, підступний,
До вакцини неприступний.
(З’являється вірус ВІЛ, ловить Клітину сіткою і накриває її своїм плащем).

Інформатор: ВІЛ здатний жити самостійно, він паразит. Для існування йому необхідно присвоїти чуже життя, тобто оселитися у живій клітині. А оселившись, він її пожирає і за її рахунок розмножується. Потрапивши в організм людини, вірус зіштовхується з імунним захистом, з її хелперними клітинами. Вірус прилипає до них, роз’їдає оболонку і проникає всередину. Особливий фермент вірусу – протеаза – потрапляє до ядра клітини і, наче хімічні ножиці, ріже на велику кількість смужок спіраль ДНК, а РНК вірусу перекодовує ці обрізки в нові віруси ВІЛ, які поспішають на пошуки нових жертв – клітин.

(Вірус ВІЛ співає пісню на музику О. Розенбаума до пісні «На вулиці Марата»)
На вулиці Розпусти
Не людно – поки пусто,
А я тут розгулявся не дарма.
Кого я ощасливив,
Любов на них я вилив,
То їх на цьому світі вже нема.
Приходьте, не стидайтесь,
Розслабтесь, розважайтесь,
Нових я жертв чекаю і люблю
I love you!
(Тягне за собою розтерзану Клітину).

Інформатор: Для проникнення ВІЛ-інфекції в організм є чотири основних шляхи: при годуванні інфікованою матір’ю грудним молоком своєї дитини, при половому контакті без презервативу, через кров – при переливанні донорської крові та при медичних маніпуляціях, зокрема, при ін’єкції інфікованою голкою у наркоманів.

(На сцені з’являються Наркомани. Співають (музика з м/ф «Бременські музики»).
Кажуть нам, ми бяки-буки,
Як виносить нас земля?
Дайте нам по голці в руки,
Кайф впіймаєм не дарма.
Ой-ля-ля, Ой-ля-ля!
Героїнчику нема.
Ой-ля-ля, Ой-ля-ля!
Підійшла б і конопля.
Ех-ха!
Ні сім’ї, ні перспективи,
Ні майбутнього у нас.
Та від цього не горюєм:
Кайф піймали – знову клас!
Ой-ля-ля, Ой-ля-ля!
Тож приходьте ви до нас!
Ой-ля-ля, Ой-ля-ля!
Будем разом повсякчас.
Точно!
Під час виконання пісні до наркоманів підходить вірус ВІЛ і пропонує їм наркотики. Звучить мелодія пісні «А в ресторані…». Вальяжно виходять троє «розпустних» дівчат, сідають на руки хлопцям. Вірус ВІЛ заграє з дівчатами. «Ресторанна співачка» виконує пісню:
А в ресторані, а в ресторані...
А там вірмени, а там цигани...
Кого душа захоче – вибирай.
За бакси тут... починається рай...
(Її переривають повії. Співають пісню на мелодію з к/ф «Дівчата»).
Веселії дівчата і подруги закляті
Працюємо позмінно, в нас спокуси – вищий клас.
І зовсім нам не прикро, а навіть і приємно,
Що багаті клієнти путани звуть всіх нас.
(Виходять в обіймах ВІЛ).

Звучить повільна музика. По сцені назустріч один одному ідуть хлопець і дівчина. Він запрошує її танцювати, вони танцюють, але з’являється інший хлопець, показує пачку грошей і дівчина кидає першого партнера і танцює з ним. Потім з’являється більш багатий клієнт..., а далі вірус ВІЛ забирає дівчину з собою.
Під мелодію аргентінського танго виходять Геї.

1-й гей: Милый, чё, да, милый, чё навалился на плечо?

2-й гей: А я, милый мой ничё, я влюбился горячо.

Разом співають на мелодію «Голубая луна».
На двоих один свитер
Для холодных ночей.
На двоих одно небо,
Облаков голубей.
На двоих голубая
Свет бросает луна.
Не поймут пусть нас люди,
А поймёт нас она.
Голубая луна…
Голубая…
Вірус ВІЛ обіймає і накриває їх своїм плащем.

Ведуча: Если дядя с дядей нежен, СПИД, ребята, неизбежен.

Інформатор: У здоровому організмі в 1 мл крові знаходиться 1400Т лімфоцитів. Коли їх число знижується до 200, ВІЛ-інфікованим ставиться діагноз – СНІД. Це означає, що імунний захист знищено.
ВІЛ приживається в організмі відразу ж після інфікування, але сучасні методи обстеження часто не можуть діагностувати його кілька тижнів і навіть місяців. Зовнішні симптоми можуть бути відсутні, але у більшості хворих перші 2 – 3 тижні симптоми як при грипі: нездужання, лихоманка, неприємні відчуття у суглобах, горлі. Безсимптомно може проходити і друга фаза захворювання. Так, людина може прожити багато місяців чи років, нічого не підозрюючи. Медичне обстеження може виявити лише збільшення лімфатичних вузлів, де концентрується вірус.
У середньому у 75 відсотків інфікованих проходить 9 – 10 років, поки не настане третя фаза, коли вірус знищить імунну систему і настане погіршення стану: нічний піт, діарея, лихоманка, різке схуднення. А далі – смерть...
Усі винаходи не виправдали надій – вилікуватись поки що неможливо. Єдине – постаратись не потрапити до числа                  ВІЛ-інфікованих. А якщо вже біда сталася і ВІЛ-інфекція потрапила до організму – необхідна самодисципліна, виконання призначень медиків, щоб покращити якість життя та подовжити його.
Звучить телефонний дзвінок:
Алло! Це островок? Новини є у вас?
Що вас турбує у цей час?
Все те ж? Нові є препарати?
Ми цьому дуже, дуже раді.
У всьому іншому все так, як і було?..
Мужайтеся!..
Алло!.. Алло!

Ведуча:
Порада всім – не розслаблятись і, як то кажуть, – шануватись.
Любіть життя, і воно відповість вам взаємністю.
Звучить фінальна пісня «Я люблю тебя жизнь», учасники підспівують.

Тематичний вечір «СНІД. Хто попереджений, той захищений»

У кімнаті на столі стоїть макет журналу «СНІД. Хто попереджений, той захищений»; література з теми; листи; матеріали до тесту «Ваші знання»; закон України«Про запобігання захворювання населення на СНІД».

Ведуча (редактор журналу): Вітаю всіх присутніх. Представляю вам наш журнал «СНІД. Хто попереджений – той захищений». Я – редактор журналу. Ми запросили на наше засідання компетентних людей, які допоможуть нам ознайомитися з темою: ВІЛ/СНІД. Знання і розуміння.
Ось рубрики нашого журналу (Вивішує на дошці):

 1. Поговоримо про...
 2. Діагноз: ВІЛ-інфекція.
 3. Основні стадії ВІЛ.
 4. Валіза лікаря.
 5. ВІЛ не передається через...
 6. Моменти істини.
 7. Ви нам писали.
 8. Запобіжні заходи.
 9. Книжкова полиця.

10. Перлини мудрості.
Чому така тема? В Україні щороку зростає кількість ВІЛ-інфікованих, незважаючи на рекламу здорового способу життя та інформованість населення.
І міжнародні, і вітчизняні експерти попереджають: якщо у найближчі 10 років не буде знайдено ефективний та недорогий засіб лікування СНІДу – половина населення України молодого віку може вимерти.
Адже, якщо у 1988 році в Україні було лише 2 випадки     СНІДу, то на сьогодні це число зросло більш ніж у 500000 разів. Якщо ця тенденція збережеться, то в найближчий час кількість випадків ВІЛ/СНІДу сягне 1,5 млн. І це лише реєстровані випадки.
Часто молоді люди вважають, що ризик «взагалі» високий, а для нього «особисто» несуттєвий. Це помилкове судження.
Тому кожен з нас повинен знати шляхи проникнення вірусу до організму, щоб захистити себе і близьких та правильно поводитися з тими, кого вже вразив вірус.
Відкриває наш журнал рубрика «Поговоримо про...». Надаю слово відповідальним за цю рубрику.

1-й журналіст: Американський дослідник Б. Корбетт більш ніж 20 років тому довів, що ВІЛ вперше потрапив у кров людини від шимпанзе, бо для цієї версії є серйозні аргументи. Один з    них – у крові шимпанзе знайдено вірус, який, потрапивши в людський організм може викликати хворобу, схожу на СНІД. Раніше цей вірус було названо ВІМ – Вірус Імунодефіциту Мавп, він мільйони років знаходився у крові популяції африканських мавпочок, які жили у сільських поселеннях Африки.
З часом цей вірус мутував і набув здатності інфікувати людей. Тепер його називають ВІЛ – вірус імунодефіциту людини.
Є ще декілька досліджень, які підтверджують походження ВІЛ з Африканського континенту.
І, нарешті, остання з відомих версій – ВІЛ був створений у результаті генно-інженерних маніпуляцій, у процесі розробки чергового типу зброї. Ця версія не доведена, але і не спростована.
Часто плутають поняття ВІЛ і СНІД. Але треба розуміти, що СНІД (синдром набутого імунодефіциту) є наслідком потрапляння в організм ВІЛ (вірусу імунодефіциту людини). А вірус цей має жахливі властивості. Потрапляючи в кров’яну клітину – він робить з неї потвору, яка, втрачаючи здатність захисту, розмножує такі ж віруси, знищуючи усі захисні клітини. Кров нема кому рятувати від мікробів. Внаслідок цієї руйнівної роботи організм стає беззахисним перед найменшою інфекцією.

2-й журналіст: Шляхи передачі вірусу. СНІД – це остання стадія ВІЛ-інфекції. Вона починається тоді, коли в організмі виникає загальний імунодефіцит. Збільшується вразливість організму до бактеріальних та вірусних інфекцій, підвищується схильність до виникнення злоякісних пухлин.


Рубрика «Діагноз: ВІЛ-інфекція»
3-й журналіст: Людина, яка потрапила в ризиковану щодо ВІЛ ситуацію, може занепокоїтись з приводу ймовірного зараження. Підтвердити чи спростувати це можна за допомогою тесту. Тест на ВІЛ – це аналіз крові на виявлення антитіл до ВІЛ. Їх наявність свідчить про те, що людина інфікована. Перед тестом і після нього людині пропонують консультацію. Результат тесту їй повідомляють через кілька днів.

Рубрика «Валіза лікаря»
(Запрошується лікар, який має висвітлити проблему з медичної точки зору. Він відповідає на запитання слухачів).
Майже щороку з’являються нові ліки від ВІЛ/СНІДу. Ними лікують хворих на цю хворобу. Але поки що про повне виліковування говорити не можна.
Потрібну медичну допомогу можна отримати в усіх обласних СНІД-центрах. У належний спосіб дбаючи про своє фізичне та психічне здоров’я, ВІЛ-інфікована людина може прожити довге повноцінне життя, народжувати і виховувати здорових дітей. Адже за належних профілактичних заходів та сучасних технологій допомоги під час пологів кількість ВІЛ-позитивних немовлят можна знизити з 30 % до 1 – 5 %.

Рубрика «Моменти істини»
Ведуча: Отримати діагноз «СНІД» – серйозне випробування для людини та її близьких. Фізично вона ще довго може почувати себе добре, але її психологічний стан багато в чому залежить від розуміння, співчуття та підтримки тих, хто її оточує. Саме в такі моменти люди розуміють, хто є їх справжніми друзями, хто їх справді любить.
Що ж ми можемо зробити для тих, хто живе з ВІЛ.
Психологічний аспект проблеми допоможе з’ясувати психолог.
(Після бесіди психолог роздає всім присутнім сердечка з порадами).

 • Привітайся.
 • Захисти.
 • Вислухай.
 • Зателефонуй.
 • Візьми за руку.
 • Запроси на свято.
 • Запитай, чи потрібна допомога.
 • Прийди або запроси у гості.
 • Познайом зі своїми друзями.

Рубрика «Ви нам писали»
Ведуча: Журналісти, відповідальні за цю рубрику, підготували листи, що накопичилися в них під час журналістських розслідувань, і ознайомлять нас з ними.
В одному з медичних закладів протягом кількох років проживали діти з діагнозом ВІЛ-інфекція. Їх добре доглядали і оберігали. У приміщеннях постійно прибирали і через це там завжди був запах дезинфекції. Малюків не виводили на свіже повітря. У них було багато іграшок, але вони стояли дуже високо, так, що діти не могли їх дістати. Цілісінький день вони нічого не робили: не грались, не вчились; бачили тільки людей у білих халатах.
Які права було порушено у цьому медичному закладі?
Виберіть із запропонованих відповідей.

 • Право на медичну допомогу.
 • Право на інформацію.
 • Право на фізичний і психічний розвиток.
 • Право на збереження лікарської таємниці.
 • Право на всебічний розвиток і навчання.

(Відповіді учасників).

Ведуча: Лист від ВІЛ-інфікованої:
Нелюдське жорстоке ставлення – поширене суспільне явище. Дізнавшись про діагноз СНІД, мене звільнили з роботи, часто відмовляють у медичному обслуговуванні, знайомі уникають спілкування.
Кожна поважаюча себе людина знає запобіжні заходи від зараження СНІДом. Дискримінації ВІЛ-інфікованих не повинно бути у цивілізованому суспільстві, вони вже і так ображені долею.

Ведуча: Не забувайте, що профілактика ВІЛ дуже проста і доступна: це безпечні статеві стосунки та стерильні медичні інструменти.
Особлива небезпека зараження у наркоманів.

Рубрика «Книжкова полиця»
Ведуча: Огляньте, будь ласка, книжкову полицю, яку підготували вам працівники бібліотеки. З літературою, яка вас зацікавить, ви можете ознайомитись.

Рубрика «Перлини мудрості»
Ведуча: Як ви розумієте вислови:
Мудра людина розуміє, що краще заборонити собі захоплення, ніж потім боротися з наслідками.
(Ф. Ларошфуко).
Коротке життя ми не отримуємо, а робимо.
(Сенека)
Здорова людина – найдорогоцінніше створіння.
(Т. Карлейль)

Ведуча: Запам’ятаймо назавжди. ВІЛ не передається:
1. через побутові контакти;
2. під час спільної роботи чи занять спортом;
3. через обійми і поцілунки.
Тобто спілкування з ВІЛ-інфікованими вам нічим не загрожує.

Але також треба пам’ятати і засоби безпеки:

 • Під час статевого контакту користуйтесь презервативом.
 • Медичні маніпуляції повинні виконуватись одноразовими інструментами.
 • Не вживайте наркотики.

І на завершення хочемо нагадати вам духовний заповіт Матері Терези
Запрошує всіх працівників журналу, які по черзі промовляють:
Життя – це можливість. Скористайся нею.
Життя – це краса. Милуйся нею.
Життя – це мрія.  Здійсни її.
Життя – це виклик. Прийми його.
Життя – це багатство. Не розтрать його.
Життя – це кохання. Насолоджуйся ним.
Життя – це таємниця.  Пізнай її.
Життя – це пісня.  Доспівай її.
Життя – це боротьба. Борись і переможи.
Життя – це фортуна. Шукай цю мить.
Життя – таке чудове, воно твоє. Не загуби його.

Козак М. В. ВІЛ/СНІД. Знання і розуміння / М. В. Козак // Шк. б-ка. – 2008. – № 10. – С. 117 – 120.
Берліна О. О. СНІД: знати, щоб жити : сцен. / О. О. Берліна // Позакл. час. – 2009. – № 21 – 22. – С. 71 – 74.

Радимо почитати


Радимо почитати